اثبات علمی ارتباط فجایع طبیعی و دامداری از زبان پروفسور باجاج

پروفسور باجاج: در واقع ما به این نتیجه رسیده ایم که اگر ما این مخلوقات آبزی را نکشیم، همه سونامی ها متوقف میشوند. در واقع طوفان دریایی بزرگی که در فلوریدا، آمریکا آمد، به خاطر کشتار تعداد زیادی از ماهی ها بود که در آمریکا کشته شده بودند.

 # این مقاله در مورد افزایش هشدار دهنده فجایع طبیعی سراسر جهان و ارتباط آن با دامداری است. از تورنادوها تا طوفان ها تا زلزله ها و سیلاب ها، سیاره ما رویدادهای اسفناکی را تجربه کرده که گاهاً شدت نیز داشته اند و  ردی سوزناک از ویرانی های مرتبط با تغییرات اقلیمی بر جای گذاشته اند.

تحقیقات انجام شده توسط دکتر کری امانوئل، پروفسور اقلیم شناسی در مؤسسه فن آوری ماساچوست  (ام آی تی) در آمریکا نشان میدهد که در طول 30 سال گذشته، شدت و مدت طوفان های دریایی به طور قابل توجهی افزایش داشته که این امر در راستای افزایش دمای جهان بوده است. دلیل این روند این است که دمای سطح اقیانوس ها افزایش می یابد و لذا مقداری از آب تبخیر میشود و به اتمسفر میرود و  تیفون ها را شکل میدهد.

افزایش زلزله ها نیز  با تغییرات اقلیمی مرتبط است، و دکتر بیل مک گویر، پروفسور خطرات ژئوفیزیکی در دانشکده بریتانیا، لندن در گزارش خود "تغییرات اقلیمی: زمین را از هم می پاشاند؟" همه اینها را نتیجه گیری کرد. دکتر مک گویر بر این باور است که با گرم شدن زمین یخ ها ذوب میشوند، و کاهش و افزایش مقدار قابل توجهی از یخ ها بر پوسته های زمین، سبب ایجاد زمین لرزه میشود.

 سیاره ما به خاطر  چرخه تولید و مصرف محصولات حیوانی مدام گرم تر میشود. تحقیقات "جف انهانگ" متخصص زیست محیطی گروه بانک جهانی، و رابرت گودلند، اقتصاددان سابق بانک جهانی،  نشان میدهد که حداقل  % 51 از آلاینده های گازهای گلخانه ای ناشی از  فعالیت انسانی، از این چرخه می آید. همچنین دانشمندان نشان داده اند که فجایع طبیعی به شیوه های  دیگر مرتبط با افزایش دامداری از جمله انرژی به شدت منفیحاصل از کشتار، بوجود می آیند.

 دکتر مادان موهان باجاج، رئیس سابق  آزمایشگاه تحقیقاتی  بخش فیزیک و فیزیک کیهانی از دانشگاه دهلی در هندوستان در زمینه فیزیک طبی، فیزیک ایمنی،  بیوفیزیک هسته ای و  مهندسی بیو پزشکی، و مشاور کنونی  دانشگاه بین المللی کامادنو اهیمسا، به بررسی چیزی پرداخت  به نام اثر "بی آی  اس" یا خرابی سیستم های همبسته. به طور خلاصه، اثر "بی آی اس" نشان میدهد که کشتار حیوانات و دیگر رفتارهای خشونت بار فجایع طبیعی ایجاد میکند. دکتر باجاج به ثبت  زلزله هایی پرداخته که پس از تعطیلات بزرگ مثل کریسمس روی میدهند، وقتی که میلیون ها بوقلمون و دیگر حیوانات  در سراسر جهان به خاطر غذا کشته میشوند.

بعلاوه، تحقیقات ایشان نشان میدهد که سونامی ها و توفان ها، ناشی از کشتار جانداران دریایی می باشند. دکتر باجاج هم اینک در مورد مکانیزم علمی ایجاد زلزله و دیگر فجایع در اثر کشتار حیوانات توضیح میدهند.

 پروفسور باجاج: ما بر ارتباط میان  خوردن گوشت و فجایع متمرکز بوده ایم.وقتی حیوانات را میکشیم، سیگنال هایی با فرکانس بسیار پایین ساطع میشود. و ما دریافتیم که فرکانس این سیگنال ها 2 یا 3 هرتز یا همین حدود است. اینها امواج شوک هستند. و گاهی هم آنها را سیگنال های "وی ال اف" یا امواج درد انیشتاین می گوییم.

 # از این امواج شوک، ذراتی ایجاد میشود به نام ذرات دردزا".

 پروفسور باجاج: این ذرات، خیلی، خیلی کوچک هستند. نمی توانید با چشم عادی آنها را ببینید. اما این ذره که وزن آن بسیار کم است، نفوذ بسیار بالایی دارد و به اعماق اقیانوس یا زمین می رود و میتواند در آنها نفوذ کند. و این امر به ایجاد امواج  "پی" یا "اس" منجر میشود. که "پی" مخفف فشار و "اس" مخفف شکاف است. این امواج به تجمع رادون در یک نقطه مشخص می انجامند، و شما میتوانید این رادون ها را مشاهده کنید.

 ثابت شده که این تجمع رادون ها در مناطقی که مقدار زیادی امواج اس یا پی وجود دارند، 10 برابر بیشتر از  مقدار عادی آن است. و وقتی این امواج ساطع شوند، جرقه ایجاد میشود. این جرقه ها بسیار بزرگ هستند و قابل مشاهده. و به محض ایجاد اینها، حتماً بعد از 4 ساعت زلزله روی میدهد.

 # فعالیت های دکتر باجاج نتایجی عظیم  به همراه داشته اند. اینک به برخی از فجایع طبیعی سال های گذشته نگاه میکنیم و میزان پرورش دام در مناطقی که ویران شده اند را  مورد بررسی قرار میدهیم.

  چین :

در سیچوان، استانی در جنوب غربی چین، به طور منظم، تعداد زیادی از دامها کشته میشوند.

 در سال 2006، سیچوان بزرگترین تولید کننده خوک بود و سالانه 74.7 میلیون  خوک معصوم را می کشت، که این میزان % 12 از مجموع خوکهای کشته کل کشور بود.

در سال 2009، دامداران سیچوان بیش از هر استان دیگر  چین به کشتار دام ها پرداختند، که تقریباً 45 میلیون حیوان یا % 14 از دام های کشته شده در کل کشور را شامل میشد.

در 12 مه 2008، زلزله ای 7.9 ریشتری استان سیچوان را لرزاند، که مرکز آن در بخش ونچوان بود. این، بزرگترین زلزله ای بود که در عرض 60 سال در چین روی داده بود و سبب ویرانی و فلاکت گسترده شد. این زلزله تا تایلند و آولاک (ویتنام) نیز حس شد. تقریباً 87 هزار نفر جان خود را از دست دادند، و 375 هزار نفر زخمی شدند و 18 هزار نفر در لیست مفقود شدگان قرار گرفتند. برآورد میشود که بیش از 4.8 میلیون نفر  بی خانمان شدند، زیرا  در مناطق به شدت آسیب دیده ساختمان ها فرو ریختند.

تا سال 2011، هزینه بازسازی استوان سیچوان به 122 میلیارد دلار رسید، و بیش از 5 میلیون خانه در شهرها و روستاها بازسازی شد یا تعمیر گردید.

 استان کینگهای، مکانی کوهستانی و خوش منظره است که با تبت هم مرز است و 4 هزار متر بالای سطح دریا قرار دارد. صنعت مهم این منطقه دامداری است و از جمله حیواناتی که در این منطقه پرورش داده میشوند،  گاو تبتی، گوسفند تبتی، اسب های یوشو و بز هستند. استان کینگ های مقدار زیادی گوشت، لبنیات، چرم و پشم تولید میکند، که با فرستادن این محصولات به بخش هایی از چین، یک چهارم از درآمد این استان تأمین میشود.

در سال 2006، استان کینگهای تقریباً 272 هزار تن گوشت تولید کرد و فقط در بخش یوشو در سال 2009، 2.6 میلیون دام بودند.

 در 14 آوریل سال 2010 زلزله ای ویرانگر به مقیاس 6.9 ریشتر بخش یوشو را لرزاند و سبب شد  % 85 از ساختمان ها در شهر گیگو در این استان،  در 30 کیلومتری مرکز زلزله، فرو ریزند. آمار مرگ و میر از این زلزله، 2687 نفر بود و 270 نفر نیز در لیست مفقود شدگان قرار گرفتند. 80 درصد از مدارس ابتدایی و % 50 از مدارس راهنمایی در این منطقه  به شدت آسیب دیدند و 100 هزار نفر بی خانمان شدند. بیش از 12 هزار نفر دچار شکستگی استخوان یا کبودی شدند، و 1500 نفر از میان آنها جراحات شدید دیدند. هزینه های بازسازی برای سه سال اول پس از فاجعه، حدود 4.9 میلیارد دلار بود.

ایالات متحده آمریکا:

 ایالت آلاباما، آمریکا سومین مرغداری بزرگ صنعتی را دارد که ارزش سالانه تولید آن  5 میلیارد دلار است. این مرغ ها برای تولید گوشت و تخم مرغ پرورش داده میشوند؛ و برآورد میشود که  سالانه در این ایالت یک میلیارد مرغ کشته شوند. همچنین در اینجا یک دامداری صنعتی با درآمد 2 میلیارد دلار در سال  به پرورش گاو می پردازد.

در 27 آوریل سال 2011، 173 تورنادو در این منطقه روی داد که برخی  1.5 کیلومتر پهنا داشت، و 14 منطقه جنوبی  این ایالت را تحت تأثیر قرار داد، و بعد از طوفان دریایی کاترینا  در نیو اورلئان در سال 2005، بیشترین خسارت را وارد آورد. میزان خسارت ناشی از این تورنادو ها، به دارایی ها، ساختمان های عمومی و وسایل نقلیه 5 میلیارد دلار برآورد شد. همچنین این تورنادو ها سبب تعطیل شدن 2 نیروگاه هسته ای شد که  علت آن آسیب وارده به  سیستم های انتقال بود؛ و لذا برای جلوگیری از ذوب هسته ای،  ژنراتورهای اضطراری فعال شدند. بیشترین آسیب به ایالت آلاباما وارد شد، جایی که 236 مرگ روی داد، و 1700 نفر دیگر نیز در لیست مفقود شدگان یا  مجروحین قرار گرفتند. پزشکان گفتند که جراحات، شبیه به موارد دیده شده در تصادف با ماشین های پر سرعت بوده، هر چند که مردم در خانه های خود  مانده بودند.

شهر تاسکالوسا در این ایالت، بیشترین آسیب را دید، و 5 هزار ساختمان با تورنادویی که بادهایی با سرعت 322 کیلومتر  در ساعت را به همراه داشت، با خاک یکسان شدند. اداره ملی اقیانوسی و جوی  در آمریکا اظهار داشت که تعداد تورنادوهایی که در عرض 24 ساعت، در این شهر روی داده، رکورد را شکسته و مرگبارترین نمونه از سال 1925 بوده است. آنچه که این تورنادوها را مرگبارتر نیز کرد، وقوع آنها در مناطق شهری پرجمعیت بود.  

استرالیا:

در ادامه به کوئینزلند، استرالیا می رویم،  بزرگترین تولید کننده گوشت گاو در کشور و بزرگترین  صادر کننده دامهای زنده در جهان. سیلاب های خطرناک از دسامبر 2010 تا فوریه 2011، در کوئینزلند روی داد.

علت این سیلاب ها مقدار زیاد بارندگی بود که با سیکلون های استوایی تاشا، آنتونی و یاسی روی داد، و با بادهای موسمی همراه شد، و لذا % 52 یا 905 هزار کیلومتر مربع از این ایالت را به زیر آب برد. بیش از 200 هزار نفر  و حداقل 7 شهر تحت تأثیر قرار گرفتند و 35 نفر  جان خود را از دست دادند و 9 نفر نیز در لیست  مفقود شدگان قرار گرفتند. تاکنون ایالت کوئینزلند 7.2 میلیارد دلار  صرف هزینه بازسازی در این ایالت کرده است.

برخی از آسیب دیده ترین مناطق عبارت بودند از راک هامپتون که خود را پایتخت تولید گوشت گاو در استرالیا میداند و 2 کشتارگاه بزرگ  واقع در شهر و یکی از بزرگترین مراکز فروش دام در کشور، در 9 کیلومتری گریسمر. در شهر تووومبا، دام هایی که به کشتار میرسند، نیمی از تولیدات دامی را تشکیل میدهند. بعلاوه، حدود 2.5 میلیون مرغ تخم گذار، در منطقه تووومبا، 4/3 از همه تخم مرغ های مصرفی در کوئینزلند را تولید میکنند.

در اوایل ژانویه 2011، یک سیلاب ناگهانی  در تووومبا روی داد که در پی 160 میلی متر بارندگی در عرض 36 ساعت بود و 4 نفر را کشت.

# دکتر باجاج، به بررسی زلزله ها پس از عید سالانه مسلمانان عید "بکری" پرداخت که در خلال آن میلیون   ها بز به کشتار میرسند.

پروفسور باجاج: اساساً  این روز برای همه ما که تحقیقات علمی انجام میدهیم، روزی مهم است، زیرا ما تمام مدت در جستجوی شگفتی های ریاضیاتی هستیم. شگفتی های ریاضیاتی  یعنی وقتی این تعداد زیاد از حیوانات در یک روز کشته شوند، میتوان روز بعد پیامد آن را دید. ما فعالیت های زلزله ای جهان، پیش از این تاریخ را ثبت کردیم. و عید بکری به مدت 3 روز برگزار میشود، یعنی آنها این حیوانات را  در عرض 3 روز می کشند. به عبارت ساده تر، میتوان در هنگام این ایام، پیامدهای کشتار حیوانات  بر زمین، و امواج "پی" و "اس" تولید شده  در اثر این رویداد را به خوبی مشاهده کرد. ما دریافتیم که پس از عید بکری فعالیت های زلزله ای همیشه در سراسر جهان افزایش می یابند. و به نوعی متوجه شدیم که اگر اینجا موجودی را بکشم، اثرات آن در جای دیگر  مشاهده میشود، و ما این فعالیت ها را در سراسر جهان ثبت کرده ایم.

 لهستان:

 در شرق اروپا، در کشور لهستان، در سال 2009، 1.39 میلیون گاو و  20.7 خوک کشته شدند. به گفته گروه رفاه حیوانات "صدای گیاهخواران  بین المللی برای حیوانات" (ویوا!)، لهستان بزرگترین صادر کننده اسب زنده برای گوشت به اروپاست و سالانه  30 هزار اسب به سوی مرگ فرستاده میشوند.

لهستان از سیلاب های گسترده در اثر بارندگی های سنگین رنج برد. سیلاب های ناگهانی که ابتدا بخش های جنوبی ومرکزی لهستان را تحت تأثیر قرار داد، در ادامه به رود ویستولا در شمال رفت، و آنجا بدترین سیلاب در تاریخ 160 ساله کشور به وقوع پیوست. بیش از 30 نفر جان خود را از دست دادند و خانه ها و خیابان ها  در برخی از مناطق  تا عمق 5، 6 متری به زیر آب فرو رفت. در "ورشو"، پایتخت لهستان 120 مدرسه بسته شدند و مردم در خانه های خود  به دام افتادند و  نیازمند کمک شدند.

 همچنین این سیلاب سبب افزایش بیماری های واگیردار شد و چاه ها نیز  آلوده شدند. در سراسر کشور، 23 هزار نفر منطقه شان را تخلیه کردند. بر اساس گزارش ژوئن 2010 شبکه اطلاع رسانی جهانی در مورد کشاورزی، از سازمان کشاورزی آمریکا 450 هزار هکتار از زمین های زراعی  در اثر آب آسیب دید و  یا به زیر آب رفت و  4300 مزرعه آسیب دید که در همه آنها نیز حیواناتی بودند. یکی از بدترین سیلاب ها در شهرک سلابیس در منطقه پلاک بود که محل اصلی مرکز تولید ماکیان است. اینجا و مرکزی مشابه آن در شهرک گابین، به شدت در اثر سیلاب ها آسیب دیدند.

 نیوزیلند: 

دامداری، درصد زیادی از درآمد سالیانه شهر کرایست چرچ در نیوزیلند را تشکیل میدهد و شامل پرورش گوسفند برای پشم و گوشت، تولید لبنیات و نیز صادرات آهو و اسب است. بزرگترین کشتارگاه نیوزیلند که سالیانه 8.5  میلیون  گوسفند را کشتار میکند، در شمال کانتربری در مجاورت کرایست چرچ واقع است.

از مجموع همه گوسفند هایی که سالیانه در نیوزیلند کشته میشوند، بیش از 3/1 از آنها در این کشتارگاه به قتل میرسند. بر اساس آمار این کشور از دفتر آمار لهستان، در سال 2001، نیوزیلند تولید % 49.7 از تجارت تولید % 49.7 از تجارت بین المللی گوشت گوسفند را بر عهده داشته است. صنعت لبنیات در کانتربری نیز بسیار گسترده است و مرکز تولید لبنیات در یک منطقه   به نام "آسبارتون"، سالانه بیشترین مقدار  محصولات لبنی در کل کشور را تولید میکند. ارزش صنعت لبنیات در اسبارتون، به تنهایی تقریباً 164 میلیون دلار است. این صنعت رو به رشد است، و از سال 1990 تا 2007 مجموع گاوهای لبنی در نیوزیلند، 2 برابر شدند.

تولید گوشت نیز  در نیوزیلند رایج است و % 7.5 از مجموع تجارت گوشت جهان  در این کشور صورت میگیرد،و همچنین اینجا با داشتن 4 هزار مزرعه، بزرگترین مرکز پرورش آهودر جهان می باشد. این آهوها به خاطر گوشت شان فروخته میشوند و از شاخ آنها در طب چینی استفاده میشود. به گفته دفتر آمار نیوزیلند، در سال 2001، مقدار  سرسام آوری شامل % 52 از 268 هزار کیلومتر مربع زمین در نیوزیلند، برای چرای دام استفاده شد.

 در 22 فوریه سال 2011 نیوزیلند از فاجعه طبیعی ای رنج برد که سبب ویرانی گسترده گردید و غم و اندوه بسیار برای کشور ایجاد کرد. آن روز کرایست چرچ با زلزله ای 6.3 ریشتری لرزید، نیرویی که سبب فرو ریزی ساختمان ها شد. متأسفانه 181 نفر جان خود را از دست دادند و حدود 2 هزار نفر زخمی شدند، و هزاران نفر خانه شان را ترک کردند. مزارع ویران شدند و خطوط برق فرو افتادند، و کشاورزان بدون برق ماندند. روی هم رفته، خسارت اقتصادی 12 میلیارد دلار شد. دانشمندان این زلزله را پس لرزه ای از  یک زلزله بزرگتر 7.1 ریشتری دانستند که در 4 سپتامبر 2010 در کانتربری روی داد.

 آفریقای جنوبی: 

پرورش دام بزرگترین بخش از صنعت کشاورزی آفریقای جنوبی را  تشکیل میدهد که شامل 13.8 میلیون دام و 28.8 میلیون گوسفند در این کشور است. استان های کوازولو ناتال و لیمپوپو، تعداد زیادی دام دارند. در لیمپوپو، پرورش گام برای تولید گوشت و لبنیات درصد قابل توجهی از درآمد سالانه این استان را تشکیل میدهد، هرچند تاکنون شکار نیز بزرگترین منبع کسب در آمد این کشور بوده و % 80 از صنعت شکار آفریقا در لیمپوپو قرار دارد. شکار حیوانات طبیعی % 70 از درآمد سالیانه  بخش گردشگری  این استان را تشکیل میدهد.

  از دسامبر 2010 تا ژانویه 2011، آفریقای جنوبی از سیلاب های وحشتناکی رنج کشید. به گزارش سازمان هواشناسی آفریقای جنوبی، به خاطر اثر "لا نینا"در ماه دسامبر، بیش از 2 برابر حد معمول  باران بارید.این باران ها در ماه ژانویه نیز ادامه یافت و سبب  آسیب و مصیبت شد،زیرا خانه های مردم  و دارایی آنها را شست و تلفات انسانی و حیوانی به بار آورد. در مجموع بیش از  4 هزار کیلومتر مربع تحت تأثیر سیلاب ها قرار گرفتند، زیرا رودها طغیان کردند و سدها  فرو ریختند. 8 استان از مجموع 9 استان آفریقای جنوبی،در اثر طغیان رودها به زیر آب رفت، و 2.3 میلیارد دلار خسارت  به زیرساخت ها و خانه ها  وارد آورد.

در مجموع، 13 هزار خانه ویران شد و  8400 نفر ناچار شدند خانه شان را تخلیه کنند، و دولت 33 منطقه را منطقه مصیبت زده اعلام کرد. آسیب دیده ترین قشر  ساکنین محله هایی بودند که در خانه هایی با مصالح ضعیف زندگی می کردند، زیرا این خانه ها با آب شسته شدند. این سیلاب ها، جان 136 نفر را گرفت و حداقل 88 تلفات در استان  کوازولوناتال به بار آورد، که بیشترین خسارت را  از این سیلاب ها دید. استان لیمپوپو نیز به شدت تحت تأثیر بارندگی قرار گرفت، و همه 5 منطقه آن به زیر سیلاب رفت و 4 تلفات به بار آورد و به 1540 خانه، مدرسه و بنا آسیب وارد آمد.

 برزیل:

 2 ایالت برزیل که دارای صنایع بزرگ شیلات هستند، ریو دو ژانیروو و سائو پالو می باشند. پرورش دام نیز بخش مهمی از اقتصاد ریو دو ژانیرو را تشکیل میدهد. در واقع برزیل، دومین تولید کننده بزرگ گوشت گاو در جهان است و سالیانه حدود 40 میلیون گاو و 35 میلیون خوک را  کشتار میکند. برزیل بزرگترین صادر کننده گوشت گاو در جهان است و در سال 2009، % 21 از صادرات جهان را بر عهده داشته است. همچنین برزیل پس از آمریکا و اتحادیه اروپا سومین کشور بزرگ جهان از نظر مصرف گوشت گاو است.

  بین 11 و 12 ژانویه 2011، حدود 254 میلی متر باران در منطقه کوهستانی سرانا در ریو دو ژانیرو فرو بارید. این میزان بارندگی در این 2 روز، از مقدار باران پیش بینی شده برای کل ماه بیشتر بود. نتیجه، زمین لغزه های گسترده بود که در 3 نیمه شب 12 ژانویه در این منطقه روی داد. از آنجا که بسیاری از خانه ها از استاندارد لازم برخوردار نبودند، ویرانی  گسترده ای به بار آمد و 902 نفر جان باختند و 20 هزار نفر بی خانمان شدند. کل خانواده ها از بین رفتند و دیگر کسی برای شناسایی و دفن تلف شدگان باقی نماند. آسیب دیده ترین شهر "نوا فریبرگو" بود که در آن 3 هزار خانه ویران شد و 426 نفر جان خود را از دست دادند. شدت و قدرت این زمین لغزه ها آنقدر زیاد بود که در واقع کل جغرافیای منطقه را تغییر داد. هزینه بازسازی جاده ها، خانه ها و زیرساخت ها حدوداً 1.2 میلیارد دلار برآورد شد.

 مقدار رنج و تلفات ناشی از این فجایع و دیگر مصیبت هایی که اخیراً روی داده اند، فراموش نشدنی هستند. آیا راهی هست که بتوانیم خود را در مقابل فجایع آینده حفاظت کنیم؟

 استاد اعظم چینگ های رژیم وگان ارگانیک را سریعترین و مؤثرترین راه برای پایان دادن به تغییرات اقلیمی و همچنین بهترین و زیست سازگارترین روش زندگی می دانند.

 برای کسب جزئیات بیشتر در مورد دکتر باجاج، لطفاً از اینجا دیدن کنید: www.LinkedIn.com و نام خانم مهان باجاج راجستجو نمایید.

+ نوشته شده توسط m.ch در یکشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۰ و ساعت 2:2 |