ایجاد مجمعی برجسته برای پر بازدهی انرژی جهانی. مشارکت بین المللی همکاریهای انرژیهای پر بازده (آی پی ایی ایی سی) هفته پیش بطور رسمی توسط وزیران انرژی از کشورهای گروه ۸ که شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، روسیه، انگلیس و آمریکا میباشد، شروع بکار نمود. کشورهای چین، هند، کره جنوبی، برزیل و مکزیک نیز با این مجمع همکاری خواهند نمود. برخی از اهداف این مجمع به اشتراک گذاردن بهترین طرق استفاده از انرژیهای پر بازده وهمکاری در کاهش گرمایش جهانی میباشند. وزیر انرژی آمریکا آقای "استیون چو" در مورداین مجمع جدید گفتند: "این سازمان برای وقوع اهداف مشترک مان مانند ایجاد سیاره ای سالم تر و اقتصاد جهانی قوی تر، همکاری نزدیکتری خواهد نمود."

http://www.energyefficiencynews.com/i/2110/ http://www.enn.com/business/article/40012 http://www.poweronline.com/article.mvc/DOE-And-World-Energy-Leaders-Partner-0001?VNETCOOKIE=NO

رئیس جمهور مکزیک تعهد خود را برای کاهش قابل توجه آلاینده های کربن ابراز میدارد. شهر "مکزیکوسیتی" میزبان امسال روز جهانی محیط زیست در روز پنجم ژوئن بود. در این روز، که بمناسبت ترغیب به اقدامات سیاسی برای نجات سیاره برپا میشود، رئیس جمهور مکزیک، "فیلیپ کالدرون" قول داد که آلایندگی های گازهای گلخانه ای این کشور را هر ساله ۵۰ میلیون تُن کاهش دهد. طرح ایشان شامل این اقدامات میباشند: ۲۰۰ هزار هکتار درختکاری سالانه، صرفه جویی انرژی در ساختمانها و مراکز حمل و نقل و حفاظت از پنج منطقه جدید تنوع زیستی. استاد اعظم چینگ های در ضمن اینکه حامی اینگونه اقدامات لازم و تحسین برانگیز میباشند به راه دیگر مقابله با تغییرات آب و هوایی که در الویت قرار دارد اشاره نموده اند. مهمترین راهی که تاثیری بسیار گسترده خواهد داشت پیروی از رژیم گیاهی وگان (غیر لبنی) میباشد چرا که این عمل، با سرعت و بطرز شایان توجهی آلاینده ها را کاهش میدهد. در یک کنفرانس ویدئویی زنده که بمناسبت روز جهانی محیط زیست در مکزیک برپا شده بود ایشان این نکته را باری دیگر خطاب به مدعوین تاکید نمودند. میزبان این کنفرانس دولت استان "وراکروز" بود که از استاد اعظم چینگ های محترمانه دعوت نمودند تا سخنران و مهمان ویژه این کنفرانس باشند.

استاد اعظم چینگ های: اگر همه افراد دنیا رژیم عاری از مواد حیوانی را که عملی ساده اما قدرتمند میباشد در پیش گیرند آنگاه ما میتوانیم اثرات گرمایش جهانی را با سرعت خنثی نماییم. آنگاه ما فرصت خواهیم داشت تا اقداماتی مانند استفاده بیشتر از تکنولوژی سبز و نیز کاهش دی اکسید کربن جوّی را به انجام برسانیم. در واقع، اگر ما در مورد توقف دامداری صنعتی سستی کنیم آنگاه یا تمامی اقدامات سبز بی اثر خواهند بود و یا ما قبل از اینکه فرصتی برای بکارگیری تکنولوژیهای سبز مانند انرژی بادی، انرژی خورشیدی و یا ماشینهای هایبرید داشته باشیم سیاره را از دست داده ایم. من واقعاً از جدیت و اراده شما برای ملحق شدن به آنانی که هدفی یکسان دارند سپاسگزارم؛ آنانی که برای آگاه ساختن عموم پیش قدم هستند و درباره ضرورت اقدامات فوری هشدار میدهند. سازمان محیط‌زیست پرو اعلام نمود که برای حفاظت از جنگلهای باران زا، به ساکنان بومی جنگلها کمک مالی خواهد نمود. این اقدام قرارست برای ساکنان مناطق جنگلی در آمدی برای با ۱۸.۵ میلیون دلار مهیّا سازد.

http://news.mongabay.com/2009/0603-peru.html

سازمان صنفی اتحادیه کارکنان کارخانجات فولاد کانادا و سازمان دفاع از محیط زیست و سازمان "بلو گرین" کانادا در "آنتاریو" با هم همکاری مینمایند تا اولین «لایحه کاهش مواد سمی» را در کانادا به تصویب رسانند.

http://www.newswire.ca/en/releases/archive/June2009/03/c2643.html

YouTube که وب سایت به اشتراک گذاشتن کلیپ های ویدئویی میباشد، کمک میکند تا فیلم مستند فرانسوی با عنوان "خانه" همزمان در ۵۰ کشور پخش شود؛ این فیلم اثرات بشر بر محیط‌زیست را از هوا نشان میدهد.

ماموران نجات برای پیدا کردن بازماندگان پس از رانش زمین در چین تلاش میکنند. رانش زمین در کوه " جیوای" در شهر جنوب شرقی " چونگ کینگ" در یک ناحیه سنگ معدن آهن موجب شد که حداقل ۲۶ نفر جان خود را از دست دهند درحالیکه ۱۲ خانه و معدن زیر آوار دفن شدند. تاکنون هشت نفر نجات یافته اند، و رئیس جمهور چین " هو جینتائو" و نخست وزیر " ون جیابائو" دستور تلاشهای کامل اضطراری را برای حدود ۷۲ معدنچی و ساکنینی که هنوز زیر آوارمانده اند، داده اند.

http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/06/content_11496538.htm, http://www.upi.com/Top_News/2009/06/06/Chinese-landslide-may-have-left-106-buried/UPI-36351244247864/, http://edition.cnn.com/2009/WORLD/asiapcf/06/06/china.landslide/, http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gguEtdhMzbIgKCuSpHRbX0rhlUng, http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8086808.stm

زمین لرزه در ایالات متحده، پاسیفیک جنوبی و اندونزی. روز شنبه، یک زمین لرزه با قدرت ۵٫۳ شبه جزیره آلاسکا را در آمریکا لرزاند و بدنبال آن یک پس لرزه ۴٫۱ ریشتری بود. روز یکشنبه، زمین لرزه ی ۵٫۴ ریشتری نزدیک فیجی رخ داد و در همان روز یک زلزله با قدرت ۴٫۹ در پاپوآ گینه نو روی داد. در نزدیکی " سومباوا" اندونزی، زمین لرزه ای با قدرت ۵٫۱ ناحیه را تکان داد. خوشبختانه جراحت یا آسیبی گزارش نشده است.

http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/07/content_11500863.htm http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/08/content_11504796.htm http://earthquake.usgs.gov/eqcenter/recenteqsww/Quakes/quakes_all.html

موارد آنفلوآنزای خوکی همچنان رو به افزایش است. اگر چه آژانس حفاظت از بهداشت بریتانیا بیش از ۶۲۰ مورد را تایید کرده است، " هیو پنینگتون" پروفسور باکتری شناس دانشگاه آبردین تعداد بیشتری را اعلام نمود درحالیکه اظهار میداشت، " من فکر میکنم این بسیار مستدل خواهد بود که بگوییم ما حداقل دوبرابر مواردی که شناسایی شده اند، مبتلا داریم." همچنین، در شهر نیویورک، جاییکه حدود ۳۰ نفر در چهار روز گذشته بستری شده اند و ۹ نفر جان خود را بتازگی از دست داده اند، مقامات رسمی میگویند جمعاً حدود ۷۰۰ مورد ابتلای تایید شده، گستردگی واقعی این بیماری را نشان نمیدهد. تعداد کل موارد ابتلای تایید شده در جهان ۲۵۳۰۰ نفر در ۷۳ کشور بوده و میزان تلفات حدود ۱۴۰ نفر میباشد. جمهوری دومنیکن با تایید اولین مورد ابتلا در آن کشور بتازگی به دیگر کشورهای حوزه کارائیب پیوسته است. در نیمکره شمالی، اگر چه شیوع ویروس جدید تغییر شکل یافته آنفلوآنزای خوکی پس از فصل عادی آنفلوآنزا و در ماه آوریل آغاز گردید، لیکن بسیار پیش از زمان عادی که مردم درباره آنفلوآنزا نگرانند گسترش یافته بود. در نیمکره جنوبی جاییکه فصل زمستان آغاز شده است، درحال حاضر ایالت ویکتوریا در استرالیا بالاترین میزان موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی را به ازای هر نفر درجهان داراست.

http://english.vietnamnet.vn/international/2009/06/851776/

http://www.telegraph.co.uk/health/swine-flu/5468863/UK-swine-flu-total-could-be-over-1000.html
New York and not-flu-season http://www.nytimes.com/2009/06/06/nyregion/06flu.html?ref=nyregion

Scientists are developing new vaccine http://www.sciencedaily.com/releases/2009/06/090602161944.htm http://www.timesonline.co.uk/tol/tools_and_services/mobile_times/swine_flu/article6450267.ece

طبیعت بهترین راه کاهش انتشارات دی اکسید کربن است. گزارشی از برنامه جدید زیست محیطی سازمان ملل متحد به این جمع بندی رسیده است که مراقبت از جنگلها و تالابها، همراه با روشهای کشاورزی پایدار همچون کشت ارگانیک، احتمالاً رویکرد بهتری برای حذف دی اکسید کربن شهری و دیگر آلاینده های اتمسفر نسبت به فناوریهای درحال توسعه همچون جمع آوری کربن و ذخیره کردن آن میباشد. این یافته ها با گزارش آژانس برآورد زیست محیطی هلند بعنوان " فوائد آب و هوایی تغییر رژیم غذایی" همبستگی دارد، این گزارش برآورد میکند که روی آوردن به یک رژیم وگان زمینهای بسیار وسیعی را از فعالیتهای مرتبط با پرورش دام به حالت طبیعی شان باز میگرداند. نه تنها این امر انتشارات دامداریها را که حداقل ۱۸ % از کل انتشارات گازهای گلخانه ای سراسر جهان را ایجاد مینمایند، حذف میکند، (دانشمندان اکنون بیش از ۵۰ % ر‌ا گزارش میدهند) بلکه پوشش گیاهی که مجدداً رشد میکند مقدار بیشتری از دی اکسید کربن اتمسفر را جذب خواهد نمود. در یک ویدئو کنفرانس با اعضاء انجمن مان در تایلند در سال ۲۰۰۸، استاد اعظم چینگ های درباره استقامت و ظرفیت بازسازی طبیعت، بویژه هنگامیکه گوشت و زیانهای فراوان آن از صحنه حذف شوند سخن گفتند.

استاد اعظم چینگ های: ما باید ۸۰% آلودگی گازهای گلخانه ای و هر چیز دیگری را کاهش دهیم.و خوردن حیوانات را متوقف کنیم، این تنها راه توقف فوری ۸۰% آلودگی آلاینده های گازهای گلخانه ای است. و بقیه آن، کم و بیش۲۰% را طبیعت می تواند جذب کند و به آن رسیدگی کند و زمین می تواند خودش را ترمیم کند. زمین مکانیسمی دارد تا خودش را ترمیم کند. فقط اینکه ما اضافه بر ظرفیت، سیاره آلوده کردیم. بیش از حد سیاره را آلوده کردیم و "کارمای قتل" خیلی زیادی ایجاد کردیم. و به محض اینکه ما این عقوبت بد ناشی از اثر کشتار را پاک کنیم، آنوقت زمین اجازه می یابد ترمیم شود، مجددا تولید کند، و مجددا حامی زندگی باشد. و ما مجددا در صلح، سلامت، شادی و عمر طولانی زندگی خواهیم کرد.

forests, peatlands will attack global warming: UNEP
http://www.france24.com/en/20090605-nurturing-forests-peatlands-will-attack-global-warming-unep
http://www.usnews.com/articles/science/2009/06/05/un-report-nature-best-controls-climate-gases.html

امیدی در نشانه های گرمایش جهانی سریع. یخچال طبیعی «ایمجا» در هیمالایا که زمانی بسیار عظیم بود، با سرعت وحشت آور ۷۴ متر در سال عقب نشینی میکند و پیش بینی میشود کل یخچال های طبیعی هیمالایا در عرض ۲۰ سال ۸۰% کاهش یابند اگر با تغییرات اقلیمی مقابله نشود. در بعضی نقاط، دریاچه های بزرگی که بخاطر ذوب یخچال ها ایجاد شده خطر سیلاب را برای مناطق دامنه بوجود آورده اند. اخیرا استاد اعظم چینگ های محترمانه از طرف فرمانداری وراکروز دعوت شده تا مهمان افتخاری در کنفرانس عمومی Environment Expo 2009 در مکزیک، شرکت کنند. با اینکه استاد اعظم چینگ های قادر نبودند توسط ویدیو کنفرانس شرکت داشته باشند، ایشان یک پیام جامع در مورد روند گرمایش جهانی در چنین مناطقی، ازجمله بزگترین یخچالهای طبیعی دنیا همراه با بهترین راه حل فرستادند.

استاد اعظم چینگ های: در طی یکی دو دهه ی دیگر تمام یخچال های طبیعی سیاره از بین میروند و زندگی ۲ میلیارد نفر را به خطر می اندازند. یک میلیون نفر از آنها متاثر از پس روی یخچالهای هیمالایا میشوند که با سرعت خیلی بیشتر از بقیه نقاط جهان درحال اتفاق است، و اکنون دو سوم از ۱۸ هزار یخچال های این منطقه در حال عقب نشینی هستند. نتیجه ی آن، کاهش باران، خشکسالی های شدید و کمبود آب است. کمبود آب را متوقف کنید: درحالیکه خشکسالی جمعیت های بیشتری را تحت تاثیر قرار میدهد، نباید آب را هدر دهیم. همانطور که میدانید، تولید گوشت، مقدار زیادی آب مصرف میکند. تا ۱۲۰۰ گالن آب پاک و آشامیدنی صرف فقط یک وعده غذای گوشتی میشود. در عوض، یک غذای کاملاً وگان، فقط به ۹۸ گالن آب احتیاج دارد. این یعنی بیش از ۹۰% کمتر. پس اگر می خواهیم کمبود آب را متوقف کنیم و آب گرانبها را حفظ کنیم، باید محصولات حیوانی را متوقف کنیم.

http://www.guardian.co.uk/environment/2009/jun/04/byers-himalaya-changing-landscapes

ادامه قطع درختان جنگلها زیستگاه طبیعی حیوانات در "آچه" اندونزی را کاهش میدهد و گونه های جانوری همچون فیل ها را با امکان انقراض تهدید مینماید.

http://www.thejakartapost.com/news/2009/06/02/animals%E2%80%99-shrinking-natural-habitat.htm

دانشمندان در مرکز ملی اطلاعات برف و یخ، " بولدر" در کلرادو آمریکا، گزارش میدهند که یخ های دریایی باقیمانده درپایان تابستان بمیزان سال ۲۰۰۷، نزدیک میشود، میزانی که کمترین مقدار از زمان آغاز کار ثبت ماهواره ای بوده است.

http://features.csmonitor.com/discoveries/2009/06/05/another-tough-summer-for-arctic-sea-ice/

در هند، سازمان غیر انتفاعی " هنر زندگی" پروژه " ماموریت سبز کره زمین" را آغاز مینماید،‌پروژه ای که قریب ۷ هزار جوان از ۴۱ مدرسه بعنوان " دلاوران سبز" برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی از طریق کاشت حدود صد میلیون درخت، در آن ثبت نام کرده اند.

http://timesofindia.indiatimes.com/Cities/Pune/Children-to-nurture-saplings-to-fight-global-warming/articleshow/4623013.cms

سازمان غیر انتفاعی رسانه جهانی " اینتر نیوز" برای شرکت در جایزه ژورنالیستی کره زمین دعوت بعمل می آورد، درحالیکه جایزه برای بهترین داستان درمورد تغییرات آب و هوایی، سفری به کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل متحد در کپنهاگ دانمارک در ماه دسامبر پیش رو در سال ۲۰۰۹ میباشد.

http://news.prnewswire.com/DisplayReleaseContent.aspx?ACCT=104&STORY=/www/story/06-05-2009/0005039196&EDATE=

اخبار جدید از چین. در روز ۲۱ ماه مه زمین لرزه ای با قدرت ۵٫۲ ریشتر در منطقه خود مختار شینجیانگ اویگور"، همراه با بارندگی شدید و تگرگ قبل و بعد از آن، بوقوع پیوست. بیش از ۳۰۰ خانه و ۱۸ هزار نفر در این حادثه آسیب دیدند. در این ضمن بارندگی سنگین در استان "هونان" باعث جریان سیلاب در شهرها و روستاها گشت، و در استان " گوانگدونگ" و در استان " گوانگدونگ" بارندگی شدید منجر به رانش زمین و دفن دو خانه در زیر خاک و دو تلفات جانی شد. آتشفشان کلمبیا دوبار فوران میکند. آتشفشان " گالراس " که در نزدیکی شهر جنوبی " پستو" در کلمبیا قرار دارد، دوباره فعال شد زیرا که روز یکشنبه برای اولین بار از ماه فوریه تاکنون، فوران کرد. "موسسه ملی زمین شناسی و استخراج معدن" هشدار قرمز اعلام کرد درحالیکه حدود ۸ هزار نفر از ساکنین محلی خانه های خود را ترک کردند. روز دوشنبه، آتشفشان دوباره فوران کرد و خاکستر را به دهکده های اطراف پرتاب کرد. خوشبختانه، هیچ گزارشی از آسیب و جراحات نبوده است.

http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/08/content_11507135.htm, http://www.reuters.com/article/latestCrisis/idUSN08467640

گردبادها کلرادو را درنوردیدند. روز یکشنبه،‌حداقل پنج گردباد بخشهای مختلف ایالت آمریکا را درنوردید و باعث شد قسمتهایی از سقف ها آسیب ببینند درحالیکه نیمکت ها و یک وسیله نقلیه واژگون شدند. در حومه پرجمعیت " اورورا"، گردبادی به بزرگترین مرکز خرید منطقه آسیب رساند و باعث صدمات نه چندان زیادی گردید درحالیکه برق حدود ۳۰۰۰ خانه و محل کسب و کار در منطقه بطور موقت قطع گردید. یک مرد که سعی میکرد از این واقعه فیلمبرداری کند مجروح شد درحالیکه مناطق دیگر با حدود سه اینچ تگرگ مورد اصابت مکرر واقع شدند.

http://news.yahoo.com/s/ap/20090608/ap_on_re_us/us_colorado_tornadoes, http://www.bizjournals.com/denver/stories/2009/06/08/daily1.html

دامداریها خانواده ها را محبوس میکنند. ما برای درک برخی از اثرات گسترده مصرف محصولات حیوانی با ساکنین دره مرکزی کالیفرنیا در آمریکا، صحبت کردیم. این منطقه با یکی از بالاترین مقدار تمرکز کارخانه های لبنیات در کشور، در معرض مقادیر زیادی از انتشارات گازهای گلخانه ای و آلاینده های هوا همچون متان، سولفید هیدروژن و آمونیاک قرار دارد. برخی از این بوها غیرقابل تحمل و خطرناک بوده و باعث زیان برای بشر و محیط زیست میباشد. در عین حال یک اثر اجتماعی نیز وجود دارد. یک روند مشابه میان ساکنین منطقه همجوار، افسردگی است که توسط خانواده هایی احساس میشود که خود را قادر به تنفس هوای تازه و بهره مندی از لذت ساده صرف وقت در بیرون از منزل، در حیاط خانه هایشان نمی بینند.

Resident: خب میدانید، مقدار زیادی مگس وجود دارد، و گاهی این بو بقدری بد است که من حتی نمیتوانم بیرون آمده و با کودکانم بازی کنم.

س: چقدر بد است؟ غیر قابل تحمل. بطوریکه حال تهوع به شما دست میدهد، مانند کسی که به توالت رفته باشد. ابن بو به همین بدی است. مقدار زیادی کک وجود دارد.

س: من از همسایه های شما نیز پاسخ مشابهی شنیدم.

ج: این بوها واقعاً بر ما اثر میگذارد. ما نمیتوانیم برای تنفس هوای تازه بویژه برای کودکانم و خودم که باردار هستم از منزل بیرون بیایم. من نمیتوانم بیرون آمده و هوای تازه تنفس کنم، چرا که من هم هوای تازه نیاز دارم. و گاهی که هوا گرم است، ما نمیتوانیم بیرون بیاییم. بچه های من، به اینجا خانه نمیگویند؛ آنها به خانه ما میگویند جاییکه بوی گاو میدهد. من نمیخواهم بچه هایم با دانستن اینکه ما درخانه ای زندگی میکنیم که فقط بوی گاو میدهد بزرگ شوند.

# درحالیکه مصرف گوشت و لبنیات کیفیت زندگی جوامعی را که حیوانات درآنها پرورش داده میشوند، کاهش میدهد، تهدید سلامت عموم مردم توسط آنفلوآنزای خوکی که بوسیله صنعت دامداری حیوانات تولید شده است، به گسترش خود ادامه میدهد. در سراسر جهان بیش از ۲۶۵۰۰ نفر در ۷۳ کشور به این بیماری مبتلا شده اند، درحالیکه تعداد جانباختگان تقریباً بیش از ۱۴۰ نفر میباشد. در مناطقی چون هند، کانادای شمالی و فیلیپین که از یکدیگر دور میباشند، جهشی در تعداد مبتلایان مشاهده میشود، درحالیکه کسانیکه به این ویروس مبتلا شده اند شامل ورزشکاران برجسته و مقامات رسمی دولتی میباشند که یادآور این نکته است که تعداد کمی از ما در مقابل این بیماری مصونیت داریم.

Government officials: http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3727596,00.html, http://www.telegraph.co.uk/health/swine-flu/5473240/Swine-flu-mayor-of-New-Orleans-Ray-Nagin-quarantined-in-China.html

Sports athletes: http://www.thetechherald.com/article.php/200924/3811/Australian-sports-stars-quarantined-due-to-swine-flu-fears

خطر انقراض ماهی تن بخاطر صید بیش از حد. به افتخار «روز جهانی اقیانوس ها» رسانه های سراسر دنیا، ازجمله «سی ان ان» در آمریکا و «تلگراف» در بریتانیا، اخباری درمورد تهدید جهانی جمعیت ماهی های تن بخاطر سالها صید بیش از حد اعلام کردند. صندوق حیات وحش جهانی ( دابلیو دابلیو اف) اعلام کرد که ۹۰% از جمعیت ماهی های بزرگ جهان، از جمله ماهی تن، از اقیانوسها صید شده اند. در سال ۲۰۰۷ سازمان ملل اعلام کرد بدلیل تهدید تغییرات اقلیمی و صید ماهی ها، کل جمعیت ماهی های دنیا تا سال ۲۰۵۰ از هم می پاشد. استاد اعظم چینگ های در ماه نوامبر ۲۰۰۸ در طی یک مصاحبه ضمن ابراز نگرانی بخاطر شرایط خطرناک سیاره مان نقش بشر را در حفظ همزیستان مان اعلام کردند.

استاد اعظم چینگ های: ما باید هر طوری که هست، آن را متوقف نمائیم. فقط ماهیگیری را متوقف کنید. دولت باید ماهیگیری را متوقف نماید، زیرا برای بقای ما بسیار مهم است که این کار بدون هیچگونه وقفه ای ممنوع گردد. نه تنها صید بیش از اندازه و نابودی آبزیان مطرح است، بلکه کشتار جانبی نیز وجود دارد.مثلا هنگام صید، کشتی های بزرگ که معمولاً بدنبال نیزه ماهی هستند اما آنها همچنین ده ها هزار لاک پشت دریایی و صدها هزار مرغ دریایی ومیلیونها کوسه را نیز هر سال بی هدف مورد کشتار قرار می دهند. این کشتار تصادفی و بی هدف برابر با ۲۵% صید کل جهان می باشد. جهت جلوگیری از این صید ِ ویرانگر، تنها راه چاره گیاهخواری می باشد و اینکه هیچ چیزی از خانواده ماهی ها نخوریم .سپاسگزاریم از «سی ان ان»، «تلگراف» و سایر رسانه ها که در تلاش هستند به عموم مردم درمورد خطر انقراض ماهی تن و سایر موجودات دریایی بدلیل صید بیش از اندازه اطلاع دهند.

http://edition.cnn.com/video/#/video/international/2009/06/07/damon.indo.food.security.cnn?iref=24hours, http://www.panda.org/what_we_do/endangered_species/publications/?uNewsID=92540, http://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/features/how-tuna-conquered-the-world-1700127.html, http://www.financialexpress.com/news/rising-demand-will-deplete-fish-stock-by-2050/189300/

تبدیل منطقه ای پر از کشتار به منطقه ای رونق یافته و پر از حیات جدید. لاک پشت های چرم پشت عظیم بدلیل ماهیگیری، آلودگی و شکار، شدیدا تحت خطر انقراض هستند. در ساحل ماتورا، در ترینیداد، از هر سه حیوان باشکوه، یک حیوان بدلیل شکار غیرقانونی هلاک میشد، و موجب بوی شدیدی میگشت که تا کیلومترها ادامه داشت. در سال ۱۹۹۰، خانم لاخان باپتیست و برخی افراد دیگر، یک گروه زیست محیطی به نام "نِیچِر سیکرز" (جویندگان طبیعت) را تشکیل دادند و شروع کرده که هر شب داوطلبانه برای نجات جان لاک پشت ها از سواحل نگهبانی کنند. بدلیل پشتکار و شجاعت او، شانس بقای این حیوانات تاریخی ۱۰۰ درصد رسیده است و بیش از ۵ هزار لاک پشت سالانه در آنجا تخم گذاری میکنند. بعلاوه، این موفقیت ها سالانه ۱۰ هزار جهانگرد به خود جلب میکند، و مردمان ترینیداد منبع درآمد جدیدی کسب کرده اند. خانم باپتیست توسط برنامه زیست محیطی سازمان ملل مورد تقدیر قرار گرفته و برای فعالیت نمونه اش، جایزه ای دریافت کرده است.

http://www.cnn.com/2009/TECH/05/28/cnnheroes.suzan.lakhan.baptiste/index.html#cnnSTCText

دفتر امور فضایی سازمان ملل به کشورهایی مانند مالدیو جواز ِ دسترسی رایگان به تصاویر ماهواره ای را میدهد، تا به آنها کمک شود تا بتوانند با پیش بینی بهتر برای رسیدگی به اثرات تغییرات اقلیمی عمل کنند.

http://businessmirror.com.ph/home/science/11368-maldives-disappearing-coast-prompts-appeal-to-un-space-agency.html

محققین آمریکایی نشان داده اند که یک جریب مزرعه فلفل برزیلی، حدود ۵۰۰ کیلو کربن را جذبمیکند که بطرز قابل توجه ای از گیاهان بومی دیگر در آمریکای جنوبی بیشتر میباشد. http://www2.tbo.com/content/2009/jun/07/brazilians-peppers-devour-carbon-dioxide-study-fin/

ایرلند شاهد علاقه بیشتری به کشاورزی ارگانیک میباشد، و وزارت کشاورزی گزارش میدهد که در نیمه اول سال ۲۰۰۹ در عرض سال گذشته تعداد درخواست کنندگان ۸۰ درصد بالا رفته است، و ۲۳۰ کشاورز برای سال جاری برای تغییر بسوی کشاورزی ارگانیک برنامه ریزی کرده اند.

http://www.independent.ie/farming/news-features/huge-rise-in-farms-switching-to-organic-1757754.html

چین یازدهمین نمایشگاه بین المللی حفاظت محیط زیست را افتتاح میکند. ۶۰۰ سازمان زیست محیطی در این کنفرانس شرکت میکنند، و فناوری های سبز متعددی برای کاهش انتشارات گازهای گلخانه ای و بهبود زندگی ای حامی محیط زیست در آن ارائه میشود.

http://www.cctv.com/english/special/excl/20090605/107398.shtml

اخبار جدید از نپال. در اوایل ماه مه بخشهای جنوبی و غربی نپال در معرض توفانهای تندری و بادهای شدید قرار گرفتند. در این حادثه ۶ نفر جان خود را از دست دادند، بسیاری دیگر مجروح شدند و سقف های بیش از ۵۰۰ خانه از بین رفتند. به دنیا درباره بیماری جهانگیر اخطار شد. سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل (دابلیو اچ او) با ویروس آنفلوآنزای خوکی که بیش از ۲۷۷۰۰ نفر را در۷۴ کشور مبتلا کرده است، این هفته اخطار کرد که یک بیماری جهانگیر رسمی آنفلوآنزای خوکی قریب الوقوع است، این در حالی است که کشورها برای رویارویی با جمعیت عظیم مبتلا آماده میشوند. یک اپیدمی واگیر در سطح هشدار ۶ سازمان بهداشت جهانی ( دابلیو اچ او)، در صورتی بالاترین است که گسترش مداوم آن بیماری در حداقل دو منطقه "دابلیو اچ او" در جهان مشخص شود. در این مورد، این مناطق شامل قاره های منشاء بیماری، آمریکای شمالی و استرالیا هستند که بیش از ۱۲۰۰ مورد آنفلوآنزا در آنجا تائید شده است. کشورهای بعدی خارج از این مناطق، با بالاترین رقم بیماری عبارتند از بریتانیا با حدود ۸۰۰ مورد و همچنین ژاپن، اسپانیا، چین، آلمان، فرانسه، اسرائیل، ایتالیا و دیگر کشورها میباشند. همچنین مواردی نیز بطور قابل ملاحظه در لبنان و مصر مشاهده شده است. بعلاوه، مقامات اخطار میکنند که شدت ویروس آنفلوآنزای خوکی میتواند در هر زمانی بطور ناگهانی افزایش پیدا کند، و احتمالاً بیشتر از مرگ ۱۴۰ نفر را که تاکنون ثبت شده بهمراه خواهد داشت. در واقع، یک دامداری صنعتی خوک مکانی است که در معرض بیشترین خطر است، زیرا شرایط اجازه ی تبدیل ویروسی شدید را میدهد.

http://www.newsday.com/news/local/wire/newyork/ny-bc-ny--swineflushots0608jun08,0,1200596.story

Spain: http://www.etaiwannews.com/etn/news_content.php?id=972418&lang=eng_news&cate_img=316.jpg&cate_rss=news_Health

مصرف گوشت قرمز با نابینایی ارتباط دارد. بررسی اخیری در مرکز تحقیقاتی چشم دانشگاه ملبورن استرالیانشان داده که خطر ابتلا به " دژنراسیون ماکولا" در رابطه با کهولت سن، در سالمندانی که بیش از ده تکه گوشت قرمز یا گوشت پرداز شده در هفته مصرف می کنند، ۴۷% بیشتر می باشد. این بیماری که بیش از ۳۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا می باشند یکی از معمول ترین دلایل نابینایی می باشد.

http://www.naturalnews.com/026333.html

صخره های صدفی از تمام اکوسیستم های دریایی بیشتر در خطر هستند. یک گزارش که اخیرا توسط " نیچر کانسرونسی" (کمیسیون منابع طبیعی) در آمریکا چاپ شده، نشان میدهد که ۸۵ درصد این اکوسیستم های متمایز، در سراسر دنیا ناپدید شده اند. صخره های صدفی که با صخره های مرجانی فرق میکنند، از فرسایش ساحل جلوگیری میکنند و سرپناهی برای حیوانات دیگر هستند، و آن موجودات دریایی که در این صخره ها زندگی میکنند دلایل اصلی کاهش شدید این صخره های صدفی، صید ماهی برای مصرف انسانها و ساخت و ساز انسانها در سواحل میباشد. "کمیسیون منابع طبیعی" گزارش میدهد، "عملکرد این صخره ها در بسیاری از مناطق بخصوص در آمریکای شمالی، استرالیا و اروپا از بین رفته، و دیگر قادر نیستند وظیفه ی اکوسیستمی خود را برای منفعت مردم ارائه دهند." ایجاد مناطق حفاظت شده و کاهش آلایندگی، از جمله اقداماتی هستند که بر اساس این گزارش توصیه شده. در ماه جولای ۲۰۰۸ استاد اعظم چینگ های در یک کنفرانس ویدیویی در نمایشگاه " هارت تاچ تور" در فورموسا (تایوان) به سئوالات حضار نگران جواب دادند و راه حلی که جهت بازسازی حیات در خشکی و دریا،نیاز است را بیان کردند.

استاد: تا کنون، نه تنها موجودات دریایی، بلکه موجودات خشکی بسیاری را از دست داده ایم.آنها زود تر از حد تصور ما ناپدید میشوند. و فکر می کنیم به ما ربطی ندارد یا ما مسئول گرفتاری آنها نیستیم، و مرگ همزیستان با ارزشمان ربطی به ما ندارد. اما حقیقت این است که ما مسئول هستیم. پس من پیشنهاد می کنم قانونهای سخت تری باید برای حفاظت از دریا و آب اجرا شود، زیرا آنها زندگی ما هم هستند، و بخاطر ایجاد تعادل اکوسیستم نجات دهنده ما نیز هستند و تعادل سیاره و زندگی ما را حفظ می کنند.

http://www.newscientist.com/article/mg20227094.300-shellfish-reefs-are-most-imperilled-sea-habitat.html http://www.msnbc.msn.com/id/30872501/

رهبران معنوی ر هند تلاشهای زیست محیطی را ترویج میدهند. براین اساس که حفاظت از طبیعت بخشی جداناپذیر از معنویت هند میباشد، رهبران معنوی و پیروانشان درحال تشویق ابتکارات گوناگونی برای حمایت از محیط زیست هستند. یکی از این تلاشها به رهبری عالیجناب " گیالوانگ دروکپا"، تقریباً یکهزار راهب و راهبه های بودایی و مریدان را برای یک سفر ۴۰ روزه ۴۰۰ کیلومتری در طول پنج مسیر هیمالیا گردهم آورده است. در طول سفر، بیش از ۱۰۰ هزار دهکده ساکهای بازیافتی را بعنوان هدیه ای جهت تشویق زندگی پایدار دریافت مینمایند. ابتکارات دیگر شامل برنامه پاکسازی رودخانه گنگ میباشد که توسط " سوآمی رامدف جی" از " پاتانجالی یوگپیت" آغاز گردید؛ ابتکارات کشاورزی ارگانیک که توسط استاد معنوی " سری سری راوی شانکار" از " هنر زندگی" شروع شد، و پروژه " سرزمین سبز" به رهبری " سادگورو جاگی واسوودف"، فعالیتی که دارنده رکورد جهانی کاشت ۷٫۵ میلیون درخت در جنوب هند است، میباشد.

http://economictimes.indiatimes.com/Earth/Global-Warming/Indian-spiritual-leaders-go-green/articleshow/4597673.cms http://www.ramdevyoga.net/patanjali-yogpeeth-haridwar

اعضاء پارلمان اروپا کمک به محیط زیست را تصویب کردند. رای گیری انتخاباتی اخیر یک گروه جدید از رهبران سراسر ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را معرفی کرد. برنده بیشترین سهم از کرسی ها حزب راست میانه مردمی اروپا و دمکراتهای اروپایی بودند، درحالیکه حزب های دیگر از تمامی طیف احزاب نیز نمایندگانی را عرضه نمودند.در میان مسائل اصلی که توسطپارلمان در نظر گرفته میشود حفاظت از محیط زیست قرار دارد درحالیکه توجه فزاینده ای نسبت به تهدید گرمایش جهانی درمورد بخش کشاورزی میگردد. ما با "فیلیپ لامبرتز" از بلژیک، عضو منتخب جدید پارلمان صحبت کرد.

فیلیپ لامبرتز: تدابیری برای تسریع بازسازی ساختمان هایمان، تغییر جهت کشاورزی مان بسوی یک کشاورزی با مصرف انرژی و محصولات شیمیایی بسیار کمتر و همچنین با احترام بسیار بیشتر به محیط زیست وجود دارد.

# آپارلمانی اش، " پی یر یونک هر" موافقند که یک سیستم کشاورزی پیشرفته باید شامل مقابله با دامداری صنعتی باشد. فیلیپ لامبرتز همه میدانند که اگر ما میخواهیم که سیاره مان را پایدار نگاهداریم، باید مصرف گوشت مان را کاهش دهیم، این چیزی است که همه ما میدانیم.

Pierre Jonckheer – Co-president of Green European Foundation, European Parliament Member from Belgium

ما میدانیم که کشاورزی و تولید گوشت یکی از اصلی ترین دلایل انتشارات گاز است. و اینکه بسیار روشن است که نسبت سرانه مصرف گوشت باید کاهش یابد.

# خانم " جودیت سارجن تینی"، دیگر عضو جدید پارلمان از حزب سبز هلند، ترویج فعالانه گروه خود را تبمنظور کاهش مصرف گوشت جهت محیط زیستی پایدار برای همگان تعهد کرد.

Judith Sargentini – Newly elected European Parliament Member from the Netherlands

ما همچنین میگوییم، لطفاً گوشت کمتری بخورید و بیایید بر روی گوشت مالیات وضع کنیم و بیایید این الیاتها را افزایش دهیم. این حتماً یکی از مسائل اصلی است که درباره آن صحبت میکنیم، بدون مجبور کردن مردم. ما مایلم که به مردم بگویم که خوردن گوشت برای محیط زیست سراسر جهان چه هزینه ای دربردارد.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8088838.stm
http://www.elections2009-results.eu/en/index_en.html

مجله بین المللی " تایم" مجموعه ای از مقالات را درمورد اینکه چگونه تک تک افراد میتوانند سیاره را از خطر تغییرات آب و هوایی نجات دهند منتشر کرده است، از جمله " خوردن استیک را رها کنید" و میگوید که روی آوردن به گیاهخواری روش بسیار خوبی برای کاهش ردپای کربن تان میباشد.

http://www.time.com/time/specials/2007/environment/article/0,28804,1602354_1603074_1603171,00.html, http://www.time.com/time/specials/2007/0,28757,1602354,00.html

اخبار جدید از برزیل. از ماه آوریل تا اوائل ماه مه، شمال شرقی برزیل غرق در باران های سنگین و شدیدترین سیلابها در ۲۰ سال اخیر شد. این سیلاب ها ۱۰ استان از ۲۶ استان کشور را تحت تاثیر قرار دادند و حداقل ۳۲ کشته و ۲۰۰ هزار بیخانمان برجای گذاشتند. توفانهای شدید غیرعادی در سراسر مجارستان.روز یکشنبه و مجددا روز چهارشنبه، ساکنین منطقه اسزابولکس-اسزاتمار- بِرِگ توفانهای تگرگی غیرعادی و همراه با تگرگهایی به اندازه توپ تنیس داشتند، که موجب ویرانی های گسترده ای شد. بیشتر از ۷ هزار نفر از ساکنین در ۳۳ شهر صدماتی گزارش کردند، بسیاری از سقف خانه ها ویران شد و تعدادی از دودکش خانه ها، پنجره ها و پشت دری ها از بین رفتند. درختان متعددی نیزتوسط توفان افتادند، و حداقل ۳۷ هزار جریب از زمین های کشاورزی ویران شدند، و در نتیجه امرار معاش بسیاری از افراد در خطر افتاده است. تیم امدادی حوادث منطقه بیدرنگ در نواحی آسیب دیده آغاز به کار کردند و شرکت گاز "ای.ام.اف.ای.اس.زد" فورا مبلغ ۱۵۰ هزار دلار برای کمکهای اضطراری اهدا کردند.

http://www.origo.hu/itthon/20090609-szabolcs-vihar-jegeso-6500-epulet-serult-meg.html, http://index.hu/bulvar/2009/06/09/6500_haz_rongalodott_meg_a_jeges_viharban/, http://www.stop.hu/articles/article.php?id=503965, http://www.emfesz.hu

آنفلوآنزای خوکی به سطح همه گیر میرسد. طی جلسه ای که روز پنجشنبه برگزار شد،‌سازمان بهداشت جهانی ( دابلیو اچ او) شیوع آنفلوآنزای خوکی را به بالاترین سطح اپیدمی سطح ۶ یعنی به سطح همه گیر جهانی اعلام کرد. معاون مدیر کل بهداشت، امنیت و محیط زیست " اچ دابلیو او"، دکتر " کیجی فوکودا"،طی یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد، " برحسب آنچه اکنون می بینیم، ما شاهد گسترش تکامل این ویروس و گزارش مستمر کشورهای جدید از این ویروس و تکامل فعالیت آن در کشورها هستیم." اکنون از کشورهای سراسر جهان خواسته میشود که خود را برای ابتلای گسترده آماده سازند. درحال حاضر،‌کل موارد ابتلا بیش از ۲۷۷۳۵ مورد در سراسر ۷۴ کشور مورد تایید قرار گرفته درحالیکه کلمبیا با از دست رفتن جان یک بیمار به کشورهای ایالات متحده، کانادا، مکزیک، شیلی، کاستاریکا و جمهوری دومنیکن پیوست، و مجموع کل تلفات این بیماری را به ۱۴۱ نفر افزایش داد. همراه با عواقب ناشی از مصرف محصولات حیوانی که گاهی مرگ آور میباشند و از عفونت باکتریایی و همچنین ویروسهایی چون آنفلوآنزای خوکی ناشی میشود،‌عوارض احساسی نیز وجود دارد که میتوان آنرا در افرادی که درجوار فعالیت دامداریهای بزرگ زندگی میکنند مشاهده کرد. دکتر " کندال تو"، یک استادیار رشته انسان شناسی در دانشگاه ایلینویز شمالی در آمریکا اخیراً با ما تلویزیون درباره برخی از عواقب واضح مصرف گوشت و لبنیات صحبت کرد که میتواند شامل یک حس درماندگی منجر به استرس، تنش و حتی تحقیر باشد.

دکتر " کندال تو": من مواردی را می شناسم که کودکانی که سوار اتوبوس مدرسه میشوند، با ایستادن در گوشه خیابانهای مناطق روستایی و انتظار برای آمدن اتوبوس مدرسه، این بوی بد را جذب میکنند و وقتیکه سوار میشوند بخاطر اینکه بوی بسیار بدی میدهند مورد تمسخر واقع میشوند.

# بوی بد دامداریها بدتر از فقط ناخوشایند بودن می باشد؛ بوی بد آنها میتواند کل فعالیتهای یک شهر را مختل سازد. نه تنها این امر، بلکه همانطور که دکتر " تو" اشاره میکند، مصرف کنندگان در هر جای دنیا که محصولات دامداری را خریداری میکنند نیز بخشی از این مشکل میباشند.

دکتر " کندال تو": من بخاطر دارم که با کشیشی در کارولینای شمالی مصاحبه میکردم که در نزدیکی یک محل تغذیه حیواناتی که تنگ هم نگهداری میشوند ( سی ای اف او) زندگی میکند و او داشت در کلیسا موعظه میکرد که به یکباره متوجه بوی بدی شد و این بوی خود او بود. او بوی خوک را بخود گرفته بود و آنقدر درمحوطه داخل کلیسا خجالت کشید که به منزل رفت تا لباسش را عوض کند تا بتواند دوباره به موعظه ادامه دهد. بسیاری از تاثیرات اجتماعی برای خیلی از مردم که در خواربار فروشیها گوشت میخرند نامشهود است و تشخیص نمیدهند که خوردن گوشت به این نحو و مرتبط بودن با سیستم آسیب شناختی تولید گوشت مستقیماً بر زندگی کسانیکه در داخل این تولیدی ها کار میکنند و کسانیکه در جوار آنها زندگی میکنند تاثیر میگذارد.

http://www.who.int/csr/don/2009_06_10a/en/index.html http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5jTkkEKE5LtPih_5Jcc-3MpD0gOYQD98O1NF80

Dr. Margaret Chan (WHO Director General) : معیار علمی برای یک آنفلوآنزای همه گیر حاصل شده است. بنابراین من تصمیم گرفته ام که سطح هشدار اپیدمی آنفلوآنزا را از فاز ۵ به فاز ۶ افزایش دهم. جهان اکنون در آغاز اپیدمی آنفلوآنزا در سال ۲۰۰۹ است. شیوع این بیماری را دیگر در چندین کشور نمیتوان برای تعریف واضح زنجیره برای تعریف واضح زنجیره انتقال انسان به انسان پیگیری نمود. شیوع بیشتر غیرقابل اجتناب میباشد.

خشکسالی شدید در فلوریدا، آمریکا. علیرغم بارانهای شدید و حتی گاهی سیلابها، آب دریاچه «اوکی چوبی» در جنوب مرکزی فلوریدا که ۱۸۹۰ کیلومتر مربع وسعت دارد، اکنون حداقل ۷۶ سانتیمتر زیر حد نرمال، میباشد.در اوایل امسال، اعلام شد که ذخیره آب «تمپا بی» که ۵۷ میلیارد گالن ظرفیت دارد، یک ماه دیگر کاملا خشک میشود. دکتر پیتر گلایک، یک متخصص آب معروف در جهان و رئیس «موسسه پاسیفیک برای پژوهش های توسعه ای، زیست محیطی و امنیت» در آمریکا، اظهار کرد، "مناطقی که ما سابقا فکر نمیکردیم دچار کمبود آب شوند، اکنون شدیداً آسیب پذیر هستند، زیرا جمعیت درحال رشد است ولی منابع آبی افزایش نمی یابند. وی افزود که گرمایش جهانی نیز منابع آبی را غیرقابل پیش بینی میکند.

استاد اعظم چینگ های در طی یک گردهمایی بین المللی در ماه اوت سال ۲۰۰۸ بینش خود را درمورد بحران فزاینده آب جهان ارائه دادند، همچنین تنها راه حلی که می تواند به بشریت و سیاره کمک کند را بیان کردند.

استاد: در حال حاضر، آمریکائیهانگران کمبود آب هستند. رودخانه ها خشک تر شده، و پیش بینی میکنند که در چند سال آینده، امکان دارد، منابع آب برای جمعیتی که برای زنده ماندن به آن محتاج هستند، کافی نباشد. آن در بعضی کشورهای خشک و بیابانی اتفاق نمیافتد، این واقعه حتی در ایالات متحده و استرالیا در حال رخ دادن است. اگر میتوانستم، بیرون میرفتم و به همه مردم خیابان التماس میکردم "لطفاً گوشت نخورید و پرورش دام را متوقف کنید، استفاده از ذخائر زمین را متوقف کنید، هدر دادن آب را متوقف کنید!" من اینکار را میکردم. اگر مردم قلباً پشیمان شوند و سریعاً اقدام کنند، بسوی رژیم گیاهخواری تغییر جهت دهند، با لطف خداوند با دخالت قدرت مثبت، ممکن است بتوانیم %۸۰ از جمعیت دنیا را نجات دهیم.

http://www.environmentreport.org/story.php?story_id=4510 http://www.sfwmd.gov/portal/pge?_pageid=2814,19613293,814_19613370&_dad=portal&_schema=PORTAL, http://www.pacinst.org/about_us/staff_board/gleick/, http://www.tampabay.com/news/environment/water/article976547.ece http://www.earthsky.org/radioshows/53283/peter-gleick-says-world-faces-water-crisis

ژاپن اهداف والائی را برای کاهش پخش گازهای مضر اعلام می کند. نخست وزیر "تارو آسو" با اعلام اهداف میان مدت یا آنهایی که تا سال ۲۰۲۰ دست یافتنی می باشد اظهار کرد که از شهروندان ژاپن در خواست خواهد شد که انتشارات گازهای گلخانهای را ۱۵% نسبت به میزان سال ۲۰۰۵ کاهش دهند. نخست وزیر همچنین توضیح داد که این کاهش در داخل ژاپن انجام خواهد شد نه از طریق خرید اعتبار کربن از خارج. ایشان ضمن تشویق سایر کشورها به اقدام مشابه اظهار کرد " ما همه مسئول هستیم که از تغییرات اقلیمی جلوگیری کنیم." ما باید از مردم ژاپن بخواهیم که کمبودهایی را بپذیرند. این بهای نجات دادن سیاره مان می باشد.

http://www.nhk.or.jp/daily/english/10_30.html, http://www.tehrantimes.com/index_View.asp?code=196453, http://www.forbes.com/feeds/afx/2009/06/10/afx6525768.html

بررسی جدید کمیسیون اروپا منافع اقتصادی کاهش اهداف انتشارات گازهای مضر را پیش بینی میکند، بر اساس این بررسی با پیگیری هدف تامین ۲۰ % انرژی از منابع زیست پایدار تا سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۲٫۸ میلیون شغل جدید همراه با گسترش سطح درآمد عمومی ایجاد خواهد شد.

http://www.environmentalleader.com/2009/06/08/eu-20-renewable-energy-target-can-deliver-28-million-jobs/ C26

کارمندان حرفه ای گروه پیشقدم "گراند- آپ" سنگاپور یک کشتزار زیست پایدار شهری را ایجاد کرده و هر آخرهفته در آنجا برای کاشت و نگهداری از سبزیجات و گیاهان تولید محلی جمع می شوند.

http://www.channelnewsasia.com/stories/singaporelocalnews/view/433881/1/.html

"راکت داین" شرکت آمریکایی سازنده موشک و "سولار ریزرو" شرکت تولید انرژی زیست پایدار، سیستمی را ساخته اند که انرژِی خورشیدی را در نمک ذخیره می کند، گرم کردن ماده تا نقطه ذوب باعث تولید بخار برای تولید نیروی برق می شود که آن بعد می تواند درپروسه ای بدون نشر گازهای مضر بازیافته شود.

http://blogs.reuters.com/environment/2009/05/29/energy-from-molten-salt

محققین انگلیسی کشف میکنند که موارد دمانس (دیمنشیا) و آلزایمر می توانند بر اثر مصرف مشروبات الکلی باشد و مصرف کنندگان مشروبات الکلی زیاد، امکان دارد که از سنین کمی چون ۴۰ سالگی شروع به داشتن مسائل مربوط به حافظه کنند.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1180111/Alcohol-cause-cases-dementia.html http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/5303917/Binge-drinking-causes-up-to-one-in-four-dementia-cases.html http://www.nhs.uk/news/2009/05May/Pages/AlcoholMajorDementiaCause.aspxhttp://www.cctv.com/english/special/techmax/20090513/105803.shtml

اخبار جدید از برزیل. سیلابهای جاری شده در نزدیک به نصف کشور باعث حداقل ۳۲ تلفات جانی و از دست رفتن خانه های ۲۰۰ هزار نفر گشت. توفان، ایالات غربی آمریکا را درنوردید. تندر شدید، رعد و برق و باران در مناطق مرکزی و شمالی ایالت تگزاس باعث جریان سیل در بخشهایی از شهرهایی همچون دالاس شد که بیش از ۲۴۵ هزار نفر را بدون برق گذاشت و بادهایی با سرعت ۷۰ مایل در ساعت که درختان و سایر بناها را واژگون کرده بود، حرکت خودروها را متوقف ساخت. همچنین رعد و برقی باعث آتش سوزی خانه ای در "هیت" تگزاس شد. بناها و محصولات کشاورزی درایالات مجاور، اوکلاهاما و نبراسکا نیز در اثر باران وتگرگ صدمه دیدند.

http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5gToxGRg5OgeiVpllCklfwJCmigjgD98OPEVO0,

بارانهای شدید انگلستان و ولز را سیلزده میکند. سیلهای برق آسا در شمال انگلستان و ولز زندگی افراد را در هفته گذشته بخطر انداخته و مختل نمود. تندآب ناشی از باران و تگرگ به مناطقی مانند شهر "شفیلد" سیلاب غیرمنتظره ای را بهمراه داشت و برخی از خیابانهای شهر، یک متر ونیم زیر آب رفتند. گردبادی در استان " کورنوال" در چندین ناحیه، آتش سوزی رخ داد. پرسنل نجات به کمک مردم در نواحی که گیر افتاده بودند، شتافتند و این شامل شش نفر در کارخانه ای در " درانفیلد" بود که به آنها کمک شد تا از محل کار خود بیرون بیایند درحالیکه توسط بالا آمدن آب محاصره شده بودند. در ضمن، مردم در شمال و مرکز ناحیه ولز شروع به پاکسازی پس از سیلهای برق آسا نمودند که برخی خیابانها را با گل پر کرده بود و تعداد زیادی از خانه ها و کسب و کارها را خیس کرده بود.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1191361/Storm-Britain-Lightning-flash-floods-hit-country-bad-weather-predicted.html, http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/south_yorkshire/8094080.stm, http://www.guardian.co.uk/uk/2009/jun/11/flash-floods-northern-england-wales, http://www.dailymail.co.uk/news/article-1192417/After-rain-Summer-make-welcome-return-weekend-temperatures-set-soar-again.html , http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/wales/mid_/8093683.stm

سازمان بهداشت جهانی درباره تهدید فزاینده آنفلوآنزای خوکی در کشورهای درحال توسعه هشدار میدهد. طی جلسه توجیهی اخیر درباره افزایش سطح هشدار اپیدمی آنفلوآنزای خوکی به اپیدمی کامل، مدیر کل سازمان سازمان بهداشت جهانی دکتر "مارگرت چن" به این تهدید مهم اشاره کرد چرا که ویروس وارد کشورهای درحال توسعه شده است که زیرساختها و دسترسی به خدمات بهداشتی کمتری دارند.

Dr. Margaret Chan - Director General of World Health Organization: درنهایت و شاید با بیشترین نگرانی، ما نمیدانیم که چگونه این ویروس تحت شرایطی که بطور عادی در جهان درحال توسعه یافت میشود، رفتار خواهد کرد. اگر چه بنظر میرسد این اپیدمی در کشورهای مرفه تر نسبتاً از شدت معتدلی برخوردار است، همچنانکه این ویروس به مناطقی با منابع محدود، مراقبت های بهداشتی کمتر و شیوع بیشتر مشکلات اساسی پزشکی گسترش می یابد، منطقی است که یک تصویر تیره تری داشته باشیم. کشورها باید آماده باشند تا موارد ابتلا یا شیوع بیشتر را در آینده نزدیک ببینند.

کشورهایی که در آنها شیوع این بیماری افزایش یافته باید برای موج دوم ابتلا آماده باشند.

# همراه با اینکه اپیدمی به بالاترین سطح خود رسیده است، تعداد موارد ابتلا و تلفات همچنان درحال افزایش است. حداقل در ۷۵ کشور از جمله بتازگی مراکش که دومین کشور قاره ی آفریقا با این مریضی است حدود ۲۷۹۰۰ مورد ابتلا تایید شده است درحالیکه بیش از ۱۴۵ نفر بخاطر آنفلوآنزای خوکی جان خود را از دست داده اند. کانادا و چند کشور دیگر که تحت تاثیر قرار گرفته اند گفتند که آنها توسعه تولید واکسن و دیگر تدابیر را قبل از رسیدن به سطح هشدار ۶ شروع کردند و اکنون نیز با آنفلوآنزای خوکی بعنوان یک اپیدمی برخورد میکنند.

Dr. Margaret Chan: اپیدمی جهانگیر آنفلوآنزا، چه معتدل باشد یا شدید، رویدادهای جال توجه ای هستند به این دلیل که تقریباً تمامی جمعیت جهان نسبت به ابتلا به این بیماری مستعد هستند. ما همه در آن سهیم هستیم، و همگی با هم از آن گذر میکنیم.

http://www.who.int/mediacentre/influenzaAH1N1_presstranscript_20090611.pdf

http://www.who.int/csr/don/2009_06_12/en/index.html

Canada: http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5iZNdYLfW2PGRXZrn1lKVXe6ELpHg

رژیم وگان عوامل خطرات قلبی را در مقایسه با رژیم گیاهی توام با محصولات حیوانی بهبود می بخشد. در یک پژوهش چهارهفته ای با مدیریت دکتر "دیوید جی.ای. جنکینز" از بیمارستان سنت مایکل و دانشگاه تورنتو، در انتاریوی کانادا، به یک گروه از افراد چاق با میزان کلسترول بالا، غذای گیاهی با مقدار کربوهیدرات کم بنام رژیم غذایی "اتکینز سازگار با محیط زیست" دادند، درحالیکه به گروه دیگر یک رژیم گیاهی با مقدار کربوهیدرات زیاد که شامل محصولات حیوانی مانند شیر کم چربی بود دادند. باوجود اینکه هر دو گروه تقریباً مقدار وزنی را که از دست دادند یکسان بود، آنهایی که رژیم وگان خورده بودند از میزان کمتر " ال دی ال – سی" کلسترول که عاملی خطرناک برای بیماری قلبی است، برخوردار بودند. همچنین وگانها بهبود بیشتری در فشار خون را نشان دادند. این تحقیقات در نسخه ماه ژوئن ژورنال آرشیو پزشکی داخلی منتشر شد.

) http://archinte.ama-assn.org/cgi/content/abstract/169/11/1046 , http://www.sciencedaily.com/releases/2009/06/090608162426.htm, http://www.weight-loss-center.net/eco-atkins-diet.html

کالیفرنیایی ها برای نجات ماهی آزاد آب کمتری مصرف میکنند. آژانس فدرال خدمات ملی ماهیگیری دریایی،‌در آمریکا مقرراتی را وضع کرده است که خواستار کاهش انتقال مسیر آب به شهرها و مناطق کشاورزی تا پنج الی هفت درصد شده است. این حرکت برای حفظ آب در رودخانه های ایالت جهت حمایت از جمعیت رو به کاهش ماهی های آزاد و دیگر ماهی هایی که علیرغم فراوانی شان در دهه های گذشته با خطر نابودی روبرو هستند، طراحی شده است. گروه زیست محیطی " شورای دفاع از منابع ملی" از این تصمیم تمجید کرده و گفت که حفاظت از آب بعنوان یک اقدام غیرقابل اجنتاب بوده و بهتر میبود که چنین تدابیری پیش از اینکه خیلی دیر شود اتخاذ میگردید. استاد اعظم چینگ های که همواره شیوه های زندگی سازگارتر با محیط زیست را تشویق میکنند، طی ویدیوکنفرانسی در ماه آوریل سال ۲۰۰۹ در کره جنوبی درباره منابع جهان سخن گفتند.

استاد: منابع طبیعی بسیار بسیار بسیار با ارزش هستند، بیش تر از پول، برای مثال، آب. همه ما باید به یاد داشته باشیم که ما در این اقامتگاه سیاره ای با هم شریک هستیم، ما در آب، هوا، منابع، غذا، کل طبیعت با هم سهیم هستیم. ما نباید در مورد طبیعت احساس مالکیت داشته باشیم. بنابراین بهترین کاری که می توانیم برای کل حیوانات بکنیم این است که از آزار آنها، از کشتار آنها دست بکشیم، از خوردن آنها و از صدمه زدن به زیستگاه خود دست بکشیم. از صدمه زدن به محیط زیست خود دست بکشیم. گیاهخوار باشیم، حامی محیط زیست شویم و سیاره آنها را نیز، یعنی سیاره حیوانات را نیز نجات دهیم. بخاطر تمامی آنچه انجام داده اید و اکنون انجام می دهید بسیار ممنونم.

http://www.reuters.com/article/environmentNews/idUSTRE5537W020090605

بانوان اول از عدم استفاده از خز حمایت میکنند. کارلا برونی سارکوزی از فرانسه در نامه ای به جمعیت طرفداران رفتار اخلاقی با حیوانات (پیتا)، به روزنامه "مردم" گفت، او هیچ خزی نمیپوشد، نمیخرد یا مالک هیچ خزی نیست. در ضمن، میشل اوباما بانوی اول نیز از طریق معاون دبیر رسانه های خود، "سمانتی مستوفی" تائید کرد که و نیز پوست حیوانات را نمیپوشد. نائب ارشد رئیس پیتا، دان ماتیو در پاسخ اظهار داشت، "با ممنوعیت رسمی خز، این دو نماد مد، مردم همه جا را وادار میکنند که بفهمند خز چیست: مدی قدیمی و ظالم."

http://blog.peta.org/, http://washingtontimes.com/news/2009/jun/11/green-and-glover-undercover-86626247

گفتگوهای یو ان اف سی سی سی در بن در آلمان به پایان رسید. در طی کنفرانس دو هفته ای کنوانسیون چارچوب سازمان ملل در رابطه با تغییرات اقلیمی (یو ان اف سی سی سی)، در حالیکه دانشمندان خواستار اقدامات شدیدتر رهبران، نسبت به محدود نمودن گرمایش جهانی بودند، نمایندگان ۱۸۱ کشور اهداف انتشارات را مورد بحث و بررسی قرار دادند. مدیر اجرائی یو ان اف سی سی سی ایووو دی بوئر اظهار داشت، "ما هنوز راهی طولانی تا سناریوهای مهم کاهش انتشارات ِ آ پی سی سی، (هیئت بین دولتی در رابطه با تغییرات اقلیمی) داریم. اینها بنوعی راهنمایی برای اقدامتی هستند که کشورهای صنعتی باید انجام دهند اگر ما بخواهیم از شدیدترین اثرات تغییرات اقلیمی دوری کنیم."

http://www.abc.net.au/news/stories/2009/06/11/2595074.htm http://www.huffingtonpost.com/kevin-grandia/top-climate-scientists-ur_b_213836.html http://www.telegraph.co.uk/earth/earthnews/5496553/Climate-change-failure-immoral---Oxfam.html http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5glOuTZdaVLxwq820ZEBjxjwov4zA http://unfccc.int/2860.php http://www.iisd.ca/climate/sb30/

کنگره پرو به دنبال اعتراض ِ "ایدسپ"، یک گروه با ۶۵ عضو از نیم میلیون بومی آمازون، برای مدت نامحدودی، حکمی را که اجازه جنگل زدائی، تاسیس معدن و کشاورزی را در جنگل های آمازون میداد به تعویق می اندازد.

http://www.presstv.com/detail.aspx?id=97715§ionid=351020706, http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5j0eN7Jwa5oc32VCV6AJQrdZNPUvA, http://www.reuters.com/article/marketsNews/idUSN1046041420090610, https://nacla.org/node/5879

کاهش تقاضا برای غذاهای دریائی در ایالات متحده و اروپا منجر به کاهش صید میگو در اماکنی مانند شرق هند شده که منجر به بهبود زندگی دریائی و تغییر جهت به سوی یک معاش سالمتر برای بسیاری در منطقه شده است.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8085768.stm

وزیر دارائی چین ۸۷.۸ میلیون دلار را برای کمک هزینه خرید ۱۲۰ میلیون لامپ روشنائی فلورسنت و حافظ انرژی، اختصاص داد که ۶.۲ میلیارد کیلو وات ساعت برق را صرفه جوئی کرده و انتشارات را تا میزان ۶.۲ میلیون تن کاهش میدهند و هزینه برق کمتری را تا ۴۵۳٫۵ میلیون دلار خواهند داشت.

http://english.cctv.com/20090610/106224.shtml

اخبار جدید از تاجیکستان. در ماه آوریل و ماه مه، باران های بی امان موجب سیل و رانش زمین در کشور آسیای مرکزی شده و مرگ حداقل ۲۳ نفر از مردم را به همراه داشت. بالغ بر ۱۵ هزار نفر از خانه های خود جابجا شده و ۳۶۰۰ نفر خانه هایشان را از دست دادند. بیش از ۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و همچنین پل ها و خطوط برق و جاده های زیادی تخریب شدند. دیدار نزدیک از یک خوک داری صنعتی. کمدین نیوزیلندی، مایک کینگ، سخنگوی سابق صنعت گوشت خوک کشور، از نزدیک وضعیت زندگی خوکها را در یک خوک داری صنعتی مشاهده کرد وقتی به یک تور یک ساعته داخل یک خوک داری صنعتی پرداخت. " اس ای اف ایی"، یک سازمان حمایت از حیوانات کمک کرد که این دیدار انجام شود و فیلم این رویداد را با ما سهیم شدند که در آن آقای کینگ درمورد این تجربه اش صحبت میکنند.

آقای کینگ: دریک کلمه بگویم: نفرت انگیزه. کاملا نفرت انگیزه! بوی تعفن غیرقابل باور است. بد است، اولین چیزی که وقتی از خیابان به اینجا میاییم ما را شوکه میکند، این بوی بد بسیار شدید است. و بعد صدای خوکها را میشنویم. خدایا آنها... آن صدای خوبی نیست. وقتی آنجا راه میروید، چشمهای غمگین می بینید... دیدم خوک ها میله های قفس را میجوند با دهان کف کرده. کلماتی ندارم که آنرا توصیف کنم. نفرت انگیزه. واقعا احساس شرمساری میکنم.

# گفته میشود، شرایط خطیر خوک داری های صنعتی سالها است که موجب نگرانی مقامات بهداشتی شده و آنها انتظار شیوع جهانگیر یک ویروس را در این شرایط‌داشتند. یک پژوهش مشترک توسط محققان دانشگاه ادینبورگ و اکسفورد در انگلستان و دانشگاه هنگ کنگ در چین نیز مجددا تایید کرد که ویروس فعلی آنفلوانزی خوکی A H1N1 سالها است که در میان خوک ها در گردش است. آنها معتقدند که این ویروس چند ماه قبل از اینکه کشف شود به انسان منتقل شد. اکنون ویروس آنفلوانزای خوکی رسما موجب همه گیری جهانی شده و همچنان در سراسر دنیا سلامت عمومی را به خطر انداخته و حدود ۳۰ هزار نفر در ۷۵ کشور به آن مبتلا شده اند. آن موجب تلفات ۱۴۵ نفر شده و اخیرا ۳ نفر دیگر نیز از شهرهای مختلف آمریکا جان خود را از دست دادند. تخمین زده میشود که تعداد واقعی مبتلایان به این بیماری بسیار بیشتر باشد، و «سازمان بهداشت جهانی» نگران است که مناطق کم درآمد، مانند آفریقا، که تغذیه خوبی ندارند، می توانند موجب شوند آنفلوانزای خوکی، بدترین نتایج را به بار آورد.

آخرین فرخوانهای گوشت در سواحل آمریکا میباشد. پس از اینکه بازرسان بهداشت غذا، باکتری کشنده "لیستریا مونوسیتوژن"، در محصولات ماهی آزاد دودی یک شرکت مستقر در نیویورک آمریکا مشاهده کردند، تمامی آن محصولات را فراخواندند. عفونت لیستریوسیس با عوارضی همچون آنفلوانزا می تواند کشنده باشد. این گوشت فاسد به رستورانها و شرکتهای پخش کننده داخل و خارج آن ایالت توزیع گشته بود. در این ضمن شرکتی در"پورتلند، اورگون" در سواحل غربی بیش از ۱۸ هزار کیلو گوشت چرخ کرده گاو را بعلت شک به آلودگی به باکتری "ای کولای" که میتواند باعث بیمارهای وخیم همچون بی آبی بدن و حتی از کار افتادن کلیه ها شود، فرا خواند. این گوشت را هتل ها و رستورانها و موسسات در ایالت اورگون وایالت مجاور واشنگتن خریداری کرده بودند.

http://www.fsis.usda.gov/News_&_Events/Recall_028_2009_Release/index.asp, http://www.ktvz.com/Global/story.asp?S=10472495, http://www.fsis.usda.gov/News_&_Events/Recall_027_2009_Release/index.asp, http://www.about-ecoli.com/, http://en.wikipedia.org/wiki/Listeria

ساحل شرقی ایالات متحده درمقابل بالا آمدن سطح آب دریا بیش از همه آسیب پذیر است. پژوهشی از مرکز ملی تحقیقات جوی ( ان سی ای آر) در کلروادو آمریکا به این نتیجه رسیده است که ادامه ذوب شدن قطب جنوب و گرینلند منجر به تغییرات توپوگرافی اقیانوس ناشی از هجوم آب گرم شیرین گردد که سپس میتواند به آسانی باعث افزایش سطح آب دریا تا حدود ۶۰ سانتیمتر بیشتر از جاهای دیگر تا سال ۲۱۰۰ گردد. این اثرات قابل پیش بینی، توام با بزیر آب رفتن شناخته شده توده های زمین ساحل شرقی باعث گردیده فرمانداران ایالت شناسایی اماکنی که بیش از همه نسبت به بالا آمدن آب آسیب پذیرند را آغاز نمایند و اثرات آنها را ارزیابی نمایند. در ویدیو کنفرانسی در ماه مارس سال ۲۰۰۹، طی سمینار " روزه آبمیوه برای صلح"در کالیفرنیای آمریکا،‌استاد اعظم چینگ های به شرایط بی ثبات حاصل از بالا آمدن سطح آب دریا، همراه با اطمینان از سلسله اقدامات موثر ما اشاره کردند.

استاد: قبلا سازمان ملل پیش بینی كرد كه یك متر افزایش سطح دریا بسیار فاجعه بار خواهد بود و موجب بی خانمانی خیلی ها می شود. اما همین ماه پیش، دانشمندان دریافتند كه گرینلند و غرب و شرق قطب جنوب همگی در حال ذوبند كه فاكتوری است كه قبلاً درنظرگرفته نشده بود. بر اساس این یافته ها، یک دانشمندی اظهار کرد: اگر تمام قطب جنوب ذوب شود كه در حال ذوب است، اگر تمامش ذوب می شد، آنگاه سطح دریا تا ۷۰ متر بالا می رود! پس، راه فراری نیست، بجز آنكه راه زندگی پارسایانه را پیش گیریم آنگاه به ملكوت متصل می شویم زیرا ملكوت شریف است عشق است و بركت. من راه دیگری نمی دانم كه بتوانیم از خود محافظت نماییم.

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/06/05/AR2009060501342.html

امکان استفاده از یک هتل تجملی سازگار با محیط زیست در آمریکا. هتل معتبر " ویلارد اینتر کنتینانتال واشنگتن" در واشنگتن دی سی آمریکا، که در نزدیکی کاخ سفید قرار دارد،‌هم اتاق های زیبا دارد و هم سازگار با محیط زیست میباشد. مهمانان میتوانند از خدمات سبزی مانند ظروف بازیافتی در اتاقهایشان استفاده کنند. چلچراغهای قرن نوزدهم که در هتل آویخته شده اند از لامپ های کم مصرف جدید استفاده میکنند که در سال ۲۰۰۶ برای " ویلارد" ۱۳ درصد صرفه جویی در مصرف برق یا حدود ۱۳۰ هزار دلار در صورتحساب برق آنان را بدنبال داشت. تا آنجا که ممکن است مطبخ این هتل از محصولات ارگانیک و پرورش یافته محلی استفاده میکند و درست کردن کامپاست را بکار میگیرد.

https://www.goodnewsnetwork.org/business/general/willard-hotel-goes-green.html, http://www.washington.intercontinental.com/washa/index.shtml

در روز جهانی محیط زیست سازمان ملل متحد، کودکان برای حیوانات نامه مینویسند. بیش از ۵۰۰ کودک از شهر " دوماگوئت" از ایالت " نگروس اورینتال" در فیلیپین، در نامه هایی که برای حیوانات نوشتند خواستار دوستی آنان در تجلیل از روز جهانی محیط زیست شدند. آقای " مارک ریگان گارسیا"ترتیب دهنده این رویداد در مرکز مطالعات حفاظت از مناطق استوایی در دانشگاه " سیلیمان" گفت، " هنگامیکه کودکان قادر هستند حیوانات مورد علاقه شان را نام ببرند و برای آنان نامه بنویسند نام ببرند و برای آنان نامه بنویسند که چگونه آنها میتوانند دوست انسان داشته باشند، بنوعی حیوانات بخشی از زندگی آنان میشوند. ما امیدواریم این کار به آنان انگیزه بدهد تا محبت و دلسوزی مشابه نسبت به حیوانات خارج از این مرکز نیز نشان دهند." آقای " گارسیا" و همه دست اندرکاران این رویداد مهم، از شما قدردانی میکنیم. خداوند دانش آموزان جوان را بخاطر عشق پاک شان نسبت به حیوانات برکت عطا کند، و امید است که آنان انگیزه یابند تا در طول زندگی خود به پاسداری دلسوزانه از کره زمین و ساکنانش ادامه دهند. http://www.inquirer.net/specialfeatures/theenvironmentreport/view.php?db=1&article=20090608-209391


متخصص محیط زیست کانادایی، دیوید سوزوکی، که در روزنامه " سیتیزن" مقاله مینویسد، خواستار مراقبت بهتر از اقیانوس میشود تا از عواقب مخرب شرایطی همچون آلودگی پلاستیک های اضافی و اسیدی کردن اجتناب گردد.

http://www.canada.com/Ocean+neglect+come+back+bite/1679554/story.html

ارزیابی تنوع زیستی زمینی استرالیا در سال ۲۰۰۸، که برآوردی از گیاهان و حیوانات کشور بوده است، بالاترین میزان نابودی و یا نابودی قریب الوقوع پستانداران همه کشورهای درحال توسعه را نشان میدهد.

http://www.abc.net.au/news/stories/2009/06/10/2594884.htm

هیئت مدیره سرپرستان شهر سانفرانسیسکو آمریکا جامع ترین الزامات بازیافتی و کامپاستیگ را با هدف اینکه میزان ضایعاتی که به محل دفن یا سوزاندن زباله ها میرود طی ۱۱ سال به صفر برسد تصویب میکند.

اخبار امدادی از هائیتی. بارانهای سنگین در ماه مه موجب سیلاب در سراسر این کشور جزیره ای شد، و باعث شد که حداقل ۱۱ نفر جان خود را از دست دهند و بیش از ۶۰۰ خانواده آواره شدند. صدها خانه یا آسیب دیدند و یا نابود شدند. گل لغزه در ساحل عاج. روز جمعه بعد از یک شب باران شدید در آبیجان رانش زمین بوقوع پیوست. درحالیکه خانه ها در نواحی فقیر نشین "یوپوگون" و "اته کوبی" مدفون شدند، حداقل ۱۶ نفر بر اثر اصابت قلوه سنگها جان خود را از دست دادند. تیم های امداد گر همچنان مشغول جستجو برای نجاتبازماندگان هستند.

http://www.fananews.com/look/english/article.tpl?IdLanguage=1&IdPublication=2&NrArticle=563323&NrIssue=5&NrSection=1

توفانهای شدیدی در جنوب آمریکا بوقوع می پیوندد. در آخر هفته گذشته توفان شدیدی بنام "دیرچو" در ایلات همسایه آرکانزاس تنسی و می سی سی پی بوقوع پیوست. گردبادی درهر یک از سه ایالت مشاهده شد و در می سی سی پی وقتی که آن به سطح زمین رسید باعث خسارت بسیاری گشت. تگرگهایی به اندازه توپ گلف در آن نواحی فرود آمدند، و بادهایی با سرعتی تا ۷۰ مایل در ساعت شیشه های ساختمانها و اتومبیل ها را خرد کردند. درختان قطع شده و به خانه ها و خطوط برق صدمه زدند و حداقل یکنفر را مجروح کردند. نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر بدون برق بودند و گزارشات بسیاری از تصادفات ترافیکی بعلت واژگون شدن کامیونها در اثر باد شدید دریافت شد.

http://www.wmctv.com/global/story.asp?s=10525791, http://www.myfoxmemphis.com/dpp/news/tennessee/061209_Severe_Storm_Slams_Downtown_Memphis, http://www.clarionledger.com/article/20090613/NEWS/906130353/1001/news, http://en.wikipedia.org/wiki/Derecho, http://www.examiner.com/x-5181-Jackson-Weather-Examiner~y2009m6d12-Strong-to-severe-storms-move-across-North-Mississippi

+ نوشته شده توسط m.ch در جمعه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸ و ساعت 5:20 |